co-jedza-kijanki

Co jedzą kijanki: małe i duże. 10+ źródeł pokarmów i płynów

Kijanki nierzadko można spotkać w domowych akwariach. Porównując je do klasycznych rybek, wyglądają naprawdę niecodziennie. Okres przed metamorfozą jest dla nich szczególnie ważny, dlatego należy zadbać o ich odpowiednią dietę. A dzisiaj odpowiemy na pytanie, co jedzą kijanki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co je kijanka i ile jedzenia może przyswoić.
  • Co piją kijanki i dlaczego ich dieta jest ważna.
  • Kiedy żerują kijanki.

Zobacz też:

Co jedzą kijanki?

Kijanki jedzą rośliny, glony, algi i martwą materią organiczną. W hodowli można je też karmić przeznaczonym do tego jedzeniem. Rzadziej kijanki jedzą warzywa, larwy, robaki, owady, padlinę, a nawet małe ryby i inne kijanki. Ich dieta może być zróżnicowana, gdyż główny cel tych istot to szybki wzrost.

Co jedzą kijanki?

  • Rośliny,
  • glony,
  • algi,
  • martwa materia organiczna,
  • specjalistyczna karma,
  • warzywa,
  • larwy,
  • robaki.

Ile jedzą kijanki?

Ilość jedzenia spożywanego przez kijanki zależy od gatunku, wielkości oraz stadium rozwoju tych stworzeń. Początkowo, kijanki mogą jeść wyłącznie żółtko ze swojego jaja, co wypełnia ich dietę przez kilka pierwszych dni. Z biegiem czasu zaczynają jednak aktywnie poszukiwać pokarmu.

Większe kijanki, będą jadły więcej. W praktyce jednak, zmierzenie dokładnej ilości jedzenia, które kijanka spożywa dziennie jest niemożliwe – wpływa na to zmienność diety i stylu życia między różnymi gatunkami.

Kiedy jedzą kijanki?

To kiedy jedzą kijanki, zależy od licznych czynników, takich jak gatunek, warunki środowiskowe i dostępność pokarmu. Większość kijanek jest aktywna w ciągu dnia, kiedy to algi i rośliny, którymi zwykle się odżywiają, są łatwo dostępne.

Mimo tego kijanki, podobnie jak wiele innych młodych organizmów, zazwyczaj nie mają ustalonych pór posiłków i spożywają pokarm praktycznie przez cały dzień. Niektóre gatunki mają jednak okresy intensywnego żerowania, które zwykle zbiegają się z momentami, w których pokarm jest najłatwiejszy do znalezienia czy to o świcie, w południe czy zmierzchu.

Warto dodać, że niektóre gatunki kijanek mogą również być aktywne nocą, szczególnie te drapieżne, które polują na mniejsze bezkręgowce.

Co piją kijanki?

Kijanki to stworzenia wodne, dlatego nie piją wody tak, jak ludzie. Zamiast tego, wchłaniają płyny bezpośrednio przez skórę z otaczającego je środowiska wodnego. Proces ten nazywany jest osmozą i pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia ciała.

Aby osmoza mogła przebiegać prawidłowo, kluczowe jest utrzymanie czystości wody, w której żyją kijanki. Każde zanieczyszczenie może zaszkodzić delikatnym organizmom tych młodych płazów.

Dodatkowo kijanki pozyskują wiele ważnych składników odżywczych z wody, w tym tlen, który jest im niezbędny do oddychania. Przez cały okres bycia kijanką, woda stanowi jej podstawowe środowisko, z którego posykuje wszystko, czego potrzebuje do życia i rozwoju.

Jak karmić kijanki?

Karmienie kijanek w warunkach domowych to proces, który wymaga uwzględnienia ich naturalnej diety, etapu rozwojowego i gatunku. Kluczowe jest też zapewnienie odpowiedniego mikrośrodowiska tym zwierzętom. O co zadbać?

Stadium kijanki

W stadium kijanki większość płazów jest wszystkożerna. W ich diecie powinna jednak dominować roślinność. Można im zatem podawać takie produkty, jak rozmoczona w wodzie sałata, szpinak, algi czy specjalne płatki dla kijanek dostępne w sklepach zoologicznych.

Gatunki drapieżne

Niektóre gatunki kijanek są drapieżnikami. W zależności od wielkości, mogą one konsumować małe bezkręgowce niewielkie robaki lub nawet inne kijanki. Jeśli hodujesz te stworzenia, to powinieneś zadbać o podawanie im tych i innych pokarmów

Metamorfoza

Podczas metamorfozy kijanki stają się mniej aktywne i często ograniczają jedzenie. To jednak normalne i nie powinno budzić obaw. Po zakończeniu metamorfozy, młode płazy stopniowo zaczną ponownie przyjmować dietę typową dla dorosłych osobników swojego gatunku.

Zobacz też:

Czego nie jedzą kijanki?

Choć większość kijanek jest wszystkożerna i spożywa wiele produktów, pewne substancje i produkty pokarmowe są dla nich szkodliwe lub trujące. Czego nie mogą jeść te stworzenia?

  • Zanieczyszczone pokarmy. Kijanki są bardzo podatne na zanieczyszczenia i toksyny, dlatego każdy pokarm, który im podajesz, powinien być czysty i wolny od pestycydów, herbicydów czy innych chemikaliów. Wszelkie zanieczyszczenia mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci kijanek.
  • Jedzenie nieodpowiednie dla danego gatunku. Dieta kijanek może być zróżnicowana, ale w dalszym ciągu musi być dostosowana do danego gatunku. Chociaż wiele rodzajów kijanek jest wszystkożernych, niektóre są stricte roślinożerne lub mięsożerne. A podawanie niewłaściwego pokarmu może prowadzić do niedożywienia lub chorób.
  • Ciężkostrawny pokarm. Kijanki mają delikatne układy pokarmowe, dlatego trudno im trawić niektóre pożywienie, takie jak surowe warzywa. Jedzenie to powinno być zatem poddawane odpowiedniej obróbce (na przykład gotowaniu), zanim poda się je kijankom.
  • Zepsute jedzenie. Pokarmy, które są stare, zepsute lub mogą być nosicielami patogenów, takich jak bakterie, należy wyrzucać. Dla tak małych i delikatnych organizmów jak kijanki, nawet niewielka infekcja może być śmiertelna.

Dlaczego dieta kijanek jest ważna?

Zdrowa dieta kijanek wpływa na ich rozwój, przetrwanie oraz zdolność do pomyślnego przejścia procesu metamorfozy. Niewłaściwe odżywianie z kolei, może prowadzić do problemów zdrowotnych, spowolnionego wzrostu lub nawet śmierci.

Aspekt życia

Jak dieta na niego wpływa?

Wzrost i rozwój

Zdrowa dieta wspomaga szybki rozwój kijanek, od etapu jaja do pełnej metamorfozy w dorosłego płaza. Dobrze odżywiona kijanka rośnie szybciej i skuteczniej przechodzi metamorfozę.

Zdrowie

Poprawnie zbilansowany jadłospis dostarcza niezbędnych składników odżywczych, zapobiegając chorobom wynikającym z niedożywienia. Chroni też przed patogenami, które dla jeszcze delikatnych kijanek byłyby śmiertelnie groźne.

Samopoczucie

Dobrze odżywione kijanki są bardziej aktywne. Niska jakość lub niewłaściwy rodzaj pokarmu natomiast może prowadzić do złej pracy organizmu, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie.

Długowieczność

Zdrowa dieta w okresie larwalnym może wpłynąć na długość życia płaza. Nieodpowiednie żywienie w tym formowym okresie często skutkuje skróconym życiem bądź zwiększoną śmiertelnością.

Jak kijanki zdobywają pożywienie w naturalnym środowisku?

Kijanki naturalnie zdobywają pożywienie w różnorodny sposób, w zależności od gatunku i dostępności źródeł jedzenia. Co najczęściej robią?

Poszukiwanie

Większość kijanek aktywnie poszukuje pokarmu w swoim środowisku. Robią to, przemieszczając się po roślinach, dnie zbiornika wodnego czy poszukując detrytusu i cząstek organicznych zawieszonych w wodzie. Sensory na ich ciałach pomagają w wykrywaniu pokarmu.

Filtrowanie

Niektóre gatunki kijanek, zwłaszcza te z rodziny płotek, zdobywają pokarm przez filtrację wody. Ustnik tych zwierząt przystosowany jest do spijania cząstek jedzenia zawieszonych w wodzie. W ten sposób zdobywają algi, bakterie i inne mikroskopijne źródła pokarmu.

Zjadanie małych bezkręgowców

Wybrane kijanki są drapieżnikami i polują na małe bezkręgowce. Dzięki specjalnie przystosowanym pyszczkom, potrafią schwytać i zjeść potencjalne ofiary.

Konsumpcja detrytusu

Detrytus, czyli martwa materia organiczna, jest ważnym źródłem pokarmu dla wielu gatunków kijanek. Niektóre rodzaje specjalizują się w konsumpcji właśnie detrytusu, co umożliwia im przetrwanie w środowiskach z ograniczoną dostępnością innych rodzajów pokarmu.

Zobacz też:

Podsumowanie

  • Kijanki jedzą rośliny, glony, algi i martwą materią organiczną.
  • Ilość jedzenia, które spożywa kijanka, zależy od gatunku, wielkości oraz stadium rozwoju.
  • Większość kijanek jest aktywna w ciągu dnia, kiedy algi i rośliny są łatwo dostępne.
  • Kijanki wchłaniają płyny bezpośrednio przez skórę z otaczającego je środowiska wodnego.
  • Podczas karmienia kijanek w warunkach domowych, należy uwzględniać ich naturalną dietę, etap rozwoju i gatunek.
  • Niektóre gatunki kijanek są drapieżnikami i konsumują małe bezkręgowce, niewielkie robaki lub nawet inne kijanki.
  • Zdrowa dieta kijanek wpływa na ich rozwój, zdrowie, samopoczucie i długowieczność.
  • W naturalnym środowisku, kijanki zdobywają pożywienie poprzez poszukiwanie, filtrację wody, polowanie na małe bezkręgowce, czy konsumowanie detrytusu.
  • Kijanki są bardzo podatne na zanieczyszczenia i toksyny, dlatego podawany im pokarm powinien być nieskazitelnie czysty.

FAQ

Jakie są pierwsze oznaki niedożywienia kijanki

Pierwsze oznaki niedożywienia kijanki mogą obejmować spowolniony wzrost oraz brak energii i apatyczne zachowanie. Skóra kijanki może też wydawać się blada lub bardziej przezroczysta, co będzie wskazywało na zubożenie organizmu w potrzebne składniki odżywcze.

Czy kijanki mogą jeść owoce?

Większość kijanek przystosowana jest do spożywania diety składającej się głównie z roślin, glonów, alg i detrytusu. Owoce nie są dla nich typowym pokarmem i mogą być trudne do strawienia dla delikatnych systemów pokarmowych tych istot. Pomimo tego, kijanki mogą skonsumować małe ilości niektórych owoców, takich jak jabłko czy banan, ale tylko w formie ugotowanej i zmielonej, żeby ułatwić im trawienie.

Jakie gatunki kijanek są najłatwiejsze do hodowli?

Najłatwiejszymi gatunkami do hodowli i karmienia jako kijanki są zwykle żaby trawne i zielone. To zwierzęta wszechobecne w wielu miejscach na świecie, a ich dieta jest stosunkowo prosta do zreplikowania w warunkach hodowli. Zazwyczaj kijanki tych gatunków jedzą szeroki zakres roślin i alg.

Czy kijanki potrzebują ciągłego dostępu do jedzenia?

Tak jak większość młodych organizmów, kijanki potrzebują regularnego dostępu do pożywienia, aby prawidłowo rosnąć i się rozwijać. Mimo tego krótka przerwa w dostawie jedzenia, np. jeden lub dwa dni, zwykle nie powinna być powodem do ich niepokoju, pod warunkiem że kijanka jest ogólnie dobrze odżywiona.

Czy kijanki mogą jeść chleb?

Chleb nie powinien być podstawowym pokarmem kijanek, ponieważ nie dostarcza on niezbędnych składników odżywczych. Co więcej, może zanieczyszczać wodę w akwarium prowadząc do rozwoju chorób.

Bibliografia

Bender, M. C., Hu, C., Pelletier, C., & Denver, R. J. (2018). To eat or not to eat: Ontogeny of hypothalamic feeding controls and a role for leptin in modulating life-history transition in amphibian tadpoles. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 285(1875), 20172784. https://doi.org/10.1098/rspb.2017.2784
Iwai, N., & Kagaya, T. (2007). Positive indirect effect of tadpoles on a detritivore through nutrient regeneration. Oecologia, 152(4), 685–694. https://doi.org/10.1007/s00442-007-0682-6
Pryor, G. S. (2014). Tadpole nutritional ecology and digestive physiology: Implications for captive rearing of larval anurans. Zoo Biology, 33(6), 502–507. https://doi.org/10.1002/zoo.21152
Koszyk